Mida peaks teadma enne krüptosse investeerimist?

Mast õigusbüroo Tallinna jurist

Maksu- ja Tolliamet võttis tagasi oma seisukoha, et eraisik võib agendilepingu kaudu äriühingu eest krüptosse investeerida. See tähendab, et kõik tehingud loetakse eraisiku nimel tehtuks ning neid tuleb maksustada.

See tekitab kindlasti paljudel inimestel probleeme, et isik viis ilma õigusliku aluseta äriühingust raha välja, investeeris seda eraisiku konto alt ning ei maksnud selle pealt makse. Maksu- ja Tolliameti ametlikke juhiseid peab veel ootama.

Krüptosse investeerimine on väga populaarne, sest lihtsasti on võimalik teenida kuus 20% kasumit või isegi mitusada protsenti hea õnne korral (või kahjumit!). Kui olla avatum riskantsematesse krüptodesse, siis võivad kasumid olla kümnetes tuhandetest protsentides. Näiteks võib tuua kuulsa meemikrüpto DOGE: kui ühe DOGE väärtus oli 23. märtsil 2017 0.0002244 eurot, siis sel aastal oli ühe DOGE tipphind 0.6379 eurot (kasv 284 169%).

Krüpto on vara ja see tähendab makse

Krüpto (korrektne: krüptovaluuta) ei ole Eesti seaduste kohaselt väärtpaber ega raha, vaid seda loetakse varaks, kuid see ei ole veel lõplik tõlgendus. Vara on isikule kuuluvate rahaliselt hinnatavate õiguste ja kohustuste kogum. Tulenevalt sellest ei saa krüptosse ka investeerimiskonto kaudu investeerida. Vara müümine on Eestis majandus- või kutsetegevusena maksustatud tulumaksuga. See tähendab, et kui eraisik investeerib krüptosse, siis on iga kasumlik tehing maksustatud (k.a krüpto krüpto vastu) ja seda peab deklareerima tuludeklaratsioonis.

Tuleb tähele panna, et kui krüptosse investeerimine on isiku peamine majandustegevus, siis kohalduvad ka muud maksud, mis kohalduvad käsunduslepingu puhul. Kui te olete vähegi aktiivne krüptosse investeerija, siis deklareeritavate tehingute arv läheb kiiresti suureks ning teie kasumi söövad tagantjärgi maksud ära. Tulenevalt sellest tuleks kõiki krüptosse investeeringuid teha osaühingu alt, sest Eestis on osaühingu alt tehtavad osta-müü-vaheta krüptotehingud maksuvabad ning maksustamine toimub tavapäraselt äriühingust raha välja võttes.

Maksu- ja Tolliamet muutis seisukohta

Eraisikuna krüptosse investeerimine toob kaasa suure maksukoorma ja deklareerimiskohustuse tuludeklaratsioonis. Krüptosse tasub investeerida ainult äriühingu alt ning kasutada ainult äriühingu krüpto kauplemiskontosid. Krüpto kauplemisplatvormidel on/oli võimalik ka eraisiku kontoga kaubelda äriühingu huvides, kuid seda teha agendilepingu kaudu. Agendilepingu kasutamise lubatavust kinnitas Maksu- ja Tolliamet veel oma koolitusel 29. aprillil 2021, kuid see osa on tagantjärgi eemaldatud ning nüüd on Maksu- ja Tolliameti vaikiv seisukoht, et agendilepingu kasutamine krüptosse investeerimisse on keelatud.

Maksu- ja Tolliameti põhjendused, miks ei saa agendilepingut kasutada krüptoga kauplemisel, on õiguslikus mõttes nõrgad, kuid soovin kõigile edu, kes on nõus selle üle Maksu- ja Tolliametiga kohtus vaidlema. Ametlikku teadaannet agendilepingute kohta ootame veel Maksu- ja Tolliametilt, aga seniks on kõigil isikutel äärmiselt suur maksurisk, kes on varasemalt Maksu- ja Tolliameti juhiste kohaselt agendilepingu alusel toimetanud. Kui tulevikus peaks selguma, et agendilepingu alusel võib eraisikuna krüptosse äriühingu huvides investeerida, siis vastava lepingu peab teile koostama jurist, sest halvasti koostatud agendileping toob teile kaasa maksukohustuse.

Asuta osaühing

Tulenevalt sellest tasuks enne krüptosse investeerimist asutada osaühing. Eestis saab osaühingu asutada kiirelt https://www.rik.ee/et lehelt, tasudes riigilõivu 190 eurot. Pangakonto avamiseks on soovitatav kasutada LHV Panka, sest krüptot käsitlevate foorumite kohaselt on nad kõige avatuma krüptosse investeerimisele. Endale sobilik keskkond krüptoga kauplemiseks valige siit: https://coinmarketcap.com/, milles on platvormid järjestatud usaldusväärsuse järgi. Krüpto valimisel soovitame kindlasti vaadata krüpto hinnanguid, mille kohaselt AA on kõige parem ja CCC on kõige halvem. Hinnangud ei ole otseses seoses krüpto kasumiga, aga annavad rohkem kindlust, et konkreetset krüptot usaldatakse. Hinnanguid saab vaadata siit: https://tokeninsight.com/cryptocurrencies

Eraisikuna krüptosse investeerimise maksustamist on pikalt selgitanud Maksu- ja Tolliamet, mida saab vaadata ka MTA kodulehelt pealkirja alt “Krüptoraha/virtuaalse valuuta vahetustehingute maksuvabastusest“ SIIT.

Loe ka lähemalt . „Eraisiku virtuaalses valuutas/krüptovaluutas saadud tulu maksustamine“:

https://www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/maksustatavad-tulud/kruptoraha 

Maksu- ja Tolliameti veebiseminar Youtube’is järelvaadatav „MTA koolitus krüptovaraga seotud tehingute maksustamisest“:

https://www.youtube.com/watch?v=gCut8uAvo1w (Maksu- ja Tolliamet on tagantjärgi video eemaldanud)